کارت تبریک چیست ؟. کارت تبریک یک کارت با نقش های زیبا بسته به موضوع و مناسبت های مختلف مانند دوستی ، تبریک سال نو ، تسلیت و … با اینکه کارت ها معمولاً در زمانهای خاص مانند ، تولد ،عید نوروز ، سالگرد ازدواج استفاده می گردد اما گاهی اوقات برای تشکر ویژه یا اعلام به یاد بودن نیز هدیه داده می شوند. کارت معمولاً در پاکت های مختلف ساخت دست یا شرکت های مختلف که گاهی حتی شکل جعبه های مقوایی نیز می گیرند ، بسته بندی می شوند. این روزها کارت تبریک ها با ظاهر زیبا و هنری و مزین به جواهرات خود گاهی مبال ...

کارت تبریک - تصویر 1

کارت تبریک چیست ؟

کارت تبریک یک کارت با نقش های زیبا بسته به موضوع و مناسبت های مختلف مانند دوستی ، تبریک سال نو ، تسلیت و … با اینکه کارت ها معمولاً در زمانهای خاص مانند ، تولد ،عید نوروز ، سالگرد ازدواج استفاده می گردد اما گاهی اوقات برای تشکر ویژه یا اعلام به یاد بودن نیز هدیه داده می شوند. کارت معمولاً در پاکت های مختلف ساخت دست یا شرکت های مختلف که گاهی حتی شکل جعبه های مقوایی نیز می گیرند ، بسته بندی می شوند.این روزها کارت تبریک ها با ظاهر زیبا و هنری و مزین به جواهرات خود گاهی مبالغی در حدود 50 هزار تومان نیز پیدا می کنند.

شرکت های هال مارک کاردز و آمریکن گریتینگز بزرگترین سازنده های کارت های تبرک در جهان هستند. در انگلیس هر ساله حدود یک میلیارد پوند صرف کارت تبریک می شود که بطور متوسط هر شخص در سال 55 کارت ارسال می نماید.

انواع کارت ها

یک کارت استاندارد معمولاً بر روی یک کاغذ یا مقوای با کیفیت بالا چاپ می شود و معمولاً به شکل تا شو همراه یک تصویر زیبا بسته به موضوع کارت و یک پاکت هم اندازه می باشد. گاهی اوقات کارت ها با وسایل تزیینی مانند بند طلایی ، روبان تزیینی براق نیز ساخته می شوند.

برای نمونه چند کارت را معرفی می کنیم :

  • کارت های سالگرد : تبریک تولد، ازدواج و …

  • روز های مقدس : تبریک سال نو خورشیدی ، اعیاد مذهبی ، عزا داری ها و …

  • وقایع دوست داشتنی : به دنیا آمدن کودک ، ازدواج ، تبریک فارق التحصیلی و …

  • همدردی : آرزوی بهبودی ،تاسف برای از دست رفتن عزیز ، آگهی تسلیت و …

  • مسائل شخصی : تشکر ، عذر خواهی ، فکر کردن به او ، دوستی و عشق و ...

تاریخچه

اولین بار کارت ها توسط چینی ها برای آرزوی خوشبختی و تبریک سال نو استفاده شد. بعد ها مصری ها از پاپیروس برای ارسال اینگونه پیام ها استفاده کردند.در قرن 14 میلادی کاغذ های دست ساز در اروپا به عنوان کارت های تبریک رایج شد.آلمانی ها اولین ملتی بودند که کارت های تبریک سال نو و والنتاین خود را به صورت چاپ شده با استفاده از چوب های تراش خورده به عنوان کلیشه روش کارت های چاپی را ابداع نمودند.

به هر حال در دهه 1850 میلادی با پیشرفت صنعت چاپ کارت های تبریک از کالاهایی بسیار گران قیمت به عنوان یک کالای عمومی در دسترس همگان قرار گرفت.سال 1843 میلادی اولین سالی بود که در شهر لندن توسط سر هنری کول با استخدام جان کالکت هرسلی برای طراحی کارت این صنعت به عنوان حرفه در آمد. در سال 1860 شرکت هایی مانند کیت گرین وی و والتر کراین به صورت حرفه ای شروع با طراحی و انتشار کارت نمودند.

با فرا رسیدن سال 1930 طراحی و چاپ کارت های تبریک به صورت کاملاً حرفه ای در آمده و مراحل پیشرفت را به انتها رساندند.

کارت آنلاین

با پیشرفت علم و همه گیر شدن اینترنت کارت ها نیز شامل این فن آوری شدند .کارت آنلاین یا E-Card یک کارت پستال الکترونیکی است که توسط اینترنت و معمولاً توسط پست الکترونیکی ارسال می شود. ارسال کننده کارت می تواند یک متن از پیش تعریف شده را همراه با عکس های مختلف و پیام شخصی خویش برای یک یا چند گیرنده ارسال نماید که گیرنده امکان دیدن آن کارت را توسط یک صفحه وب دارد. لازم به ذکر است که معمولاً اصل کارت توسط ایمیل منتقل نمی شود ، بلکه یک پیوند یا لینک برای نمایش کارت همراه نامه الکترونیکی ارسال می شود.

انواع کارت های الکترونیکی

عموماً 5 نوع مختلف از کارت های تصویری وجود دارد :

  • کارت ها یا انیمیشن های فلش Flash که با استفاده از نرم افزار هایی مانند ماکرومدیا فلش ساخته می شوند که معمولاً شامل صدا و تصویر به صورت همزمان هستند.

  • کارت هایی که ثابت هستند و هیچگونه تحرکی ندارند.

  • کارت های انیمیشنی که ممکن است حرکت های کوچکی مانند جریان آب و … را دارند.

  • کارت های مبتنی بر نوشتار یا Script

  • کارت های سخنگو یا speech synthesis.

تاریخچه کارت های الکترونیکی

حدود سال 1996 میلادی ، کارت الکترونیک یک قابلیت عمومی برای مدیران و طراحان سایت شد که بتوانند با حد اقل هزینه این سرویس را ارائه دهند. در همین زمان اولین سایت های تخصصی کارت آنلاین به وجود آمدند. همچنین این سرویس به سایت شرکت های بزرگی مانند MSN و AOL نیز افزوده شد.

بیشترین کارت های الکترونیکی رایگان هستند. هزینه های اینگونه سرویس دهنده ها عموماً توسط تبلیغات تامین می شود. با وجودی که کارت های رایگان هنوز رایج ترین در این زمینه هستند اما برخی از سایت ها برای بعضی از کارت های بخصوص خود مبالغی را دریافت می نمایند.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه