زایمان طبیعی رایگان می شود اگر 9هزار ماما استخدام کنیم

 

رئیس انجمن مامایی ایران، با اشاره به اینکه مهمترین تجهیزات برای زایمان طبیعی، حضور ماماست، گفت: برآوردها نشان می‌دهد در صورت رایگان شدن زایمان طبیعی نیاز به استخدام 9 هزار ماما در مراکز زایمان داریم.

به گزارش جوان ایرانی، دکتر ناهید خداکرمی درباره تصمیم وزارت بهداشت برای رایگان کردن زایمان طبیعی گفت: به علت مدیریت درمان‌محوری که در سال‌های گذشته در کشور داشته‌ایم سزارین رو به افزایش بود به طوری که در منطقه و جهان مقام اول را از نظر آمار سزارین داریم.

وی با اشاره به تلاش‌های وزارت بهداشت برای ارائه راهکاری در ارتباط با کاهش آمار سزارین، افزود: اگر به تنهایی زایمان را رایگان کنیم، اما نیروی انسانی کافی در زایشگاه‌ها نداشته باشیم، این طرح عملاً شکست می‌خورد.
رئیس انجمن مامایی ایران خاطرنشان کرد: بهتر بود زایمان طبیعی کاملاً رایگان نشده و بخشی از بودجه صرف تامین نیروی انسانی ماما در زایشگاه‌ها می‌شد.

وی در ادامه با اشاره به قانون مصوب وزارت بهداشت مبنی بر لزوم وجود 12 ماما به ازای هر هزار تولد زنده در بیمارستان‌ها افزود: با احتساب میزان متولدها که یک میلیون و 400 تولد در سال است هم‌اکنون 8 هزار ماما در زایشگاه‌های کشور کار می‌کنند که دو هزار و 700 نفر از آنها نیروی موقت هستند که طرح خود را می‌گذرانند و بعد از آن بیکار می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه طبق برآوردها باید 9 هزار ماما در کنار طرح رایگان شدن زایمان طبیعی جذب مراکز زایمان شوند، گفت: زایمان طبیعی به طور متوسط هشت ساعت زمان لازم دارد و در طول این مدت نیاز به وجود یک ماما داریم تا مراقبت صحیح را انجام دهد اما در حال حاضر برای هر هشت مادر، 2 ماما وجود دارد.

خداکرمی همچنین با ابراز نگرانی از وضعیت زایمان‌های پرخطر پس از اجرای این طرح گفت: پیشنهاد ما این است که برای زایمان‌های پر خطر تعرفه بیشتری در نظر گر فته شود.
وی افزود: زمانی که موقع زایمان، مشکلی پیش می‌آید یا بیمار فشار خون و دیابت دارد، زایمان پر خطر محسوب می‌شود که نیاز به مراقبت‌های ویژه دارد.

منبع: ایسنا

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه