راهکارهاي نوين آفتاب سوختگي

سرویس زناشوییبه نقل از دکتر من؛ بخش سلامت پوست و مو:

موارد آفتاب سوختگي و شدت آن از کم تا زياد متفاوت است اما راهکارهاي درماني نوين به کمک اين التهاب پوستي آمده است.

راهکارهاي نوين آفتاب سوختگي - تصویر 1
موارد آفتاب سوختگي و شدت آن از کم تا زياد متفاوت است اما راهکارهاي درماني نوين به کمک اين التهاب پوستي آمده است.
به طور کلي اگر آفتاب سوختگي شديد است و در بدن با تاول، درد شديد و يا هر درد همراه است افراد بهتر است به دنبال کمک‌هاي حرفه‌اي پزشکي باشند.
دکتر مارتين وين مشاور سرطان پوست مي گويد: اولين اقدام در هنگام بروز آفتاب سوختگي دوري از نور خورشيد و ماندن در خانه است.

هنگامي که خطر قرار گرفتن در معرض خورشيد را به حداقل رسانديد راهکارهايي براي درمان آفتاب سوختگي وجود دارد.

راهکار اول‌:
خنک کننده‌هاي پوستي

خنک کردن پوست و مرطوب کننده‌هاي پوستي يکي از راههاي فوري براي کمتر کردن احساس ناراحتي ناشي از آفتاب است.

دکتر مارتين وين عضو آکادمي در ماتولوژي آمريکا معتقد است: براي خنک کردن پوست آفتاب سوخته، يک حوله‌ مرطوب را بر روي پوست قرار دهيد يا از دوش آب سرد استفاده کنيد.

وي افزود: در مناطق آسيب ديده پوست، حوله مرطوب را به مدت (10 الي 15) دقيقه به صورت روزانه قرار دهيد.

وي ادامه داد: استفاده از دوش‌ آب سرد و مرطوب کننده‌ها به صورت روزانه توصيه مي‌شود ولي بايد توجه داشت که از چه مرطوب کننده‌اي استفاده مي‌کنيد.

وي تصريح کرد: دقت در انتخاب مرطوب کننده‌ها به اين دليل حائز اهميت است که حاوي نفت، بنزوکائين و ليدوکائين هستند که مي‌تواند حرارت را به دام بيندازد و باعث تحريک پوستي گردد.

راهکار دوم:
لايه برداري از پوست و تاول‌ها

لايه برداري راهي طبيعي براي از بين بردن پوست آسيب ديده است. کارشناسان معتقدند نابودي و ترکاندن تاولها به هيچ وجه مناسب نيست و روند درمان را کند مي‌کند و احتمال ابتلا به عفونت را افزايش مي‌دهد بنابراين فقط لايه برداري با شيوه‌اي متناسب مد نظر است.

دکتر مارتين وين مشاوره پوست در اين زمينه مي‌گويد: اگر تاولها سهوا ترکانده شد، لازم است به آرامي با آب و صابون ملايم آن را تميز کنيم و از يک کرم ضد باکتري و پانسمان مرطوب براي بهبود آن استفاده کنيم.

راهکار سوم:
مسکني براي درد

تعدادي از داروها به کاهش درد ناشي از آفتاب سوختگي کمک مي‌کنند براي مثال ايبوپروفن و يا ناپروکسن کاهش دهنده اين درد است.

دکتر مارتين عضو آکادمي در ماتولوژي آمريکا اظهار داشت: پزشکان کاهش درد و کم شدن تورم و قرمزي را با اين داروها در بيماران مشاهده کردند.

وي ادامه داد: علاوه بر مرطوب کننده‌ها، کرم‌هيدروکورتيزون با دوز پايين(0.5- 1.0) مي‌تواند درد و تورم ناشي از آفتاب سوختگي را کاهش و آن را بهبود ببخشد.

راهکار چهارم:
حفظ آب پوست

آفتاب سوختگي نه تنها باعث خشکي پوست بلکه سبب کم شدن آب کل بدن مي‌شود.

دکتر مارتين راجع به اين موضوع گفت: افراد براي کمک به التيام زخم پوست خود نياز به نوشيدن آب اضافي دارند.

وي ادامه داد: بعضي ميوه‌ها و غذاها به حفظ آب بدن کمک مي‌کنند براي مثال نوشيدن يک فنجان آب هندوانه به صورت روزانه توصيه مي‌شود.

وي اضافه کرد: نوشيدن آب ميوه‌ها که سرشار از ويتامين است سبب مي‌گردد که پوست با داشتن يک دامنه‌ي سالم از مواد غذايي بازسازي خود را آغاز کنند.

راهکار پنجم:
حفاظت از پوست

دکتر مارتين راجع به حفاظت از پوست اظهار داشت: اجتناب از قرار گرفتن در معرض اشعه‌ي خورشيد براي کل بدن ضروري است و اين امر که فقط صورت را محافظت کنيم اشتباه محض است.
وي اذعان داشت: افراد بايد با استفاده از پارچه‌هايي با بافت محکم در برابر خورشيد ظاهر شوند.

وي راجع به اختلالات خواب در افراد آفتاب سوخته گفت: اين اختلالات در اين افراد طبيعي است و براي کاهش اصطحکاک، سايش و راحت‌تر شدن خواب اضافه کردن پودر تالک در ملحفه‌ها توصيه مي‌شود.

در پايان ذکر اين نکته ضروري است که هر کس بايد با احتياط و ايمني کامل در معرض نور خورشيد قرار بگيرد زيرا اشعه‌ي خطرناک خورشيد، بدون در نظر گرفتن سن، قوميت و نژاد سبب آسيب رسيدن به پوست فرد و در نهايت افزايش خطر ابتلا به سرطان پوست خواهد شد.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه